Úvodní stránka » O NÁS » Napsali o nás » 20.11.2009 v Chomutovském Deníku

20.11.2009 v Chomutovském Deníku

30 prosince 2009

Zvonky a rolničky vynesly postiženým desetitisíce

V aukční síň se v sobotu odpoledne proměnily muzejní prostory na chomutovské radnici. Konala se tu totiž Zvonková benefiční aukce na podporu hendikepovaných dětí.

Do dražby přispěli svými výtvory chomutovští výtvarníci a řemeslníci. Všichni dostali stejné zadání – ztvárnit téma zvonek, rolnička, cinkání. Návštěvníci tak měli možnost získat díla například Marie Svobodové, Jitky Kůsové, Sylvy Prchlíkové, Josefa Šporgyho nebo Dana Černého a mnohých dalších.

Svým dílem přispěly do aukce také hendikepované děti, které vytvořily keramické zvonky. Celkem se dražilo více než sedmdesát předmětů. Aukci pořádalo Oblastní muzeum v Chomutově společně s Asociaci Pro HANDICAP. Této dobrovolné organizaci rodičů a příbuzných lidí s mentálním postižením byl určen výtěžek aukce.

Dražba přilákala mnoho zájemců, prostory byly zaplněné. Lákadlem určitě byla i možnost naživo potkat herečku Miluši Bittnerovou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě a herce a hudebníka Petra Baťka, kteří se ujali rolí licitátorů a průvodců aukcí. Mnoho návštěvníků průběhu dražby jen přihlíželo, aktivně se zapojilo okolo tří desítek lidí. Příležitost získat originální umělecké dílo a k tomu přispět na dobrou věc využilo i několik firem. Drtivá většina dražených předmětů nakonec našla svého kupce, o mnoho předmětů svedli dražitelé napínavé souboje.

Aukce nakonec vynesla téměř padesát tisíc korun. Za dalších pět tisíc se prodaly výrobky dětí z Asociace, které byly k dostání v krámku ve vstupní hale a patnácti tisíci korunami přispěly tři soukromé firmy. Celkem tedy Asociace získala necelých sedmdesát tisíc korun.

Pro organizátory bylo překvapením, kolik lidí na aukci dorazilo, takový zájem dopředu nečekali. „Jsem mile překvapená, že v dnešní hektické době není osud těch dětí a jejich rodin lidem lhostejný. Opravdu nás to potěšilo,“ řekla předsedkyně Asociace Pro HANDICAP Dana Patočková. „Je úžasné, že se tak velká částka získala od obyčejných lidí, ne od sponzorů. Pro nás jsou to veliké peníze, hodně nám pomůžou.“

Sdružení použije peníze nejspíše na pravidelnou činnost. „Například bychom z toho mohli financovat hipoterapii, která je finančně náročná, ale dětem velmi prospívá. Snažíme se ulehčit rodinám. Chtějí pro své děti něco dělat, ale často na to nemají peníze. Bud jsou to matky samoživitelky nebo pracuje jen manžel, protože jeho žena nemůže kvůli náročné péči o postižené dítě chodit do práce. Na zvláštní škole bychom také chtěli rozjet rehabilitaci, tak sháníme peníze na potřebné vybavení.“ Kromě hipoterapie organizuje Asociace Pro HANDICAP kurzy plavání, rehabilitační pobyty nebo pracovní dílny. „Chtěli bychom moc poděkovat paní Andree Löblové z chomutovského muzea, která celou akci vymyslela, sehnala výtvarníky, nafotila katalog, je to hlavně její zásluha“, dodala na závěr paní Patočková.

Autorka: Lenka Kubalová

Napsali o nás