Úvodní stránka » O NÁS » Napsali o nás » 19.11.2009 v deníku Nástup

19.11.2009 v deníku Nástup

30 prosince 2009

Výstava betlémů, zvonků a zvonečků

Oblastní muzeum v Chomutově pořádá tradiční vánoční výstavu, která bude probíhat od 21. listopadu do 9 ledna v muzejních prostorách na chomutovské radnici. Zahájena bude v pondělí 21. listopadu ve 13 hodin v kostele sv. Kateřiny na náměstí 1. máje. Vedle tradičního hudebního vystoupení Louny české se letos na vernisáži divákům představí bubenický soubor Oklep se skladbami nastudovanými speciálně pro tuto příležitost.
Vánoční výstava představí jako každoročně množství pozoruhodných betlémů. Hlavním lákadlem letošního roku bude kromě pravidelně vystavovaného mechanického betléma Josefa Fialy jeho druhý pohyblivý betlém, který byl v průběhu tohoto roku autorem rozšířen o množství nových figurek a scenérií. Další více než dvě desítky betlémů jsme na výstavu zapůjčili z Krkonošského muzea v Jilemnici a z Třebechovického muzea betlémů.
V letošním roce je ovšem pro diváky připravena ještě jedna výstava, jejíž téma je s atmosférou Vánoc úzce spjato. V malém sále muzea bude vystaveno více než padesát zvonů, zvonků, zvonečků a rolniček, které jsme zapůjčili z Národního muzea v Praze — z kampanologické expozice na zámku ve Vrchotových Janovicích, z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Stejně jako v loňském roce je vánoční výstava rozšířena i do prostor kostela sv. Kateřiny, kam svými výtvory přispěli žáci chomutovských škol.
Diváci se i letos mohou těšit na pravidelné sobotní koncerty, které jim zpříjemní předvánoční čas. Vždy v sobotu od 10 hodin je zveme k návštěvě koncertů Žateckého příležitostního sboru, Dětského pěveckého sboru Hlásek, Vokálně instrumentálního sboru chomutovského gymnázia a 19. prosince do kostela sv. Kateřiny na koncert Vlastislava Matouška a jeho rodinného souboru Schola specialis familiae.

Vánoční benefiční aukce zvonková

Absolutní novinkou letošního roku však bude benefiční aukce zvonková, kterou jsme se rozhodli uspořádat v den zahájení vánoční výstavy od 15 hodin. Její výtěžek bude věnován chomutovské asociaci Pro handicap.
V průběhu roku jsme oslovili chomutovské výtvarníky a řemeslníky s prosbou o přispění do této aukce. Všichni tvůrci dostali stejné zadání, a to autorské pojednání tématu zvonek, rolnička, cinkání… K naší velké radosti se do projektu zapojilo mnoho autorů a tak budou mít dražitelé možnost zakoupit díla například Marie Svobodové, Jitky Kůsové, Sylvy Prchlíkové, Josefa Šporgyho nebo Dana Černého a mnohých dalších. Svým dílem do aukce přispěly rovněž handicapované děti, které vytvořily množství krásných keramických zvonků. S katalogem všech dražených položek se můžete seznámit na internetových stránkách Oblastního muzea v Chomutově nebo asociace Pro handicap. Role licitátorů a průvodců aukcí přijali profesionální herci — Miluše Bittnerová známá ze seriálu „Ordinace v růžové zahradě“ či herec a hudebník Petr Batěk.
Vánoční benefiční aukce se tak může stát vítanou příležitostí, jak spojit příjemné s užitečným. Zakoupením originálních předmětů návštěvníci přímo přispějí ke kvalitnějšímu a zajímavějšímu životu chomutovských handicapovaných dětí a jejich rodin. Návštěvníci si zároveň vychutnají atmosféru klasických aukcí s licitováním, vyvolávacími částkami a údery aukčního kladívka. Andrea Löblová, kurátor výstavy.

Napsali o nás