Úvodní stránka » AKCE » 2023, Aktuality » Konečně moře

Konečně moře

23 července 2023
Letos se nám podařilo uskutečnit velmi zajímavý tábor pro děti s handicapem, tentokrát u Jaderského moře. Zkušené asistentky zajistily bezproblémovou přepravu vlakem z Chomutova až do letoviska Rovanjska, kde děti strávily 8 netradičních slunečných dní u moře. Aktivity byly nepřeberné a to vedle těch běžných, které se dají provozovat kdekoli jako je např. malování na kamínky, byly těmi hlavními ty, které se dají dělat jen u moře. To znamená především každodenní koupání v Jadranu, ale i v nádherném bazénu, který byl k dispozici jako součást pronajatého resortu.
Každý den byly také organizovány plavby na plavidlech, která byla k dispozici účastníkům tábora. Byl to jednak menší motorový člun vč. kormidelníka k dispozici od majitelů domu, který vozil klienty po dvou přímo z hlavní pláže do kouzlených míst odlehlých malých pláží a dále pod známými maslenickými mosty byly podnikány plavby z Velebitského kanálu do Novigradského moře. Dále byla pro námořní výpravu do Velebitského kanálu využita větší nájemní loď i s kapitánem pro 10 osob, kam se vešli všichni účastníci. Zlatým hřebem všech aktivit pořádaných během tábora byla plavba komerční výletní lodí. Nalodění proběhlo ráno v přístavu Sarigrad Paklenica a dále se pokračovalo Novim Ždrilem do Novigradského moře a odtud do překrásného kaňonu řeky Zrmanja, kde se mj. točilo několik dílů filmu Vinnetou. Dále plavba pokračovala do přístavu Novi Grad, kde byl oběd a koupání v moři. Zpět do přístavu Starigrad se klienti tábora vraceli pozdě odpoledne se zářícíma očima, plni dojmů.
Stravování bylo pro účastníky zajištěno formou plné penze s využitím kvalitních místních surovin. Byl samozřejmě upřednostněn středomořský styl stravování, kde dominuje bílé maso, mléčné výrobky, zelenina, ovoce a prvotřídní olivový olej. Účastníci tábora tak měli možnost se seznámit mimo jiné i s tradiční chorvatskou kuchyní zvanou dalmatsky „iz pod peke“, což je kromě následných chuťových vjemů i show pro diváky.
Ve večerních hodinách celá skupinka sledovala Vinnetouvi příběhy na televizi. Jedním z emotivních momentů byl výlet do skal, kde Vinnetou zahynul. Pro všechny to byly nezapomenutelné zážitky. Některé děti se k moři podívaly poprvé v životě. Tábor pro 7 dětí s různým stupněm postižení se podařilo uskutečnit díky finanční podpoře Statutárního města Chomutov a Nadace ČEZ.

2023, Aktuality